Ana sayfa Sağlık Balığı Tüketmeden Önce Dikkat!

Balığı Tüketmeden Önce Dikkat!

284
0

Balığın yararlarını say say bitmez! Omega açısından oldukça zengin olan balık vücudu yeniliyor desek yalan söylememiş oluruz. Kemiklerin onarılması, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmesi, hafıza kaybını önlemesi ve cildi yenilemesi gibi birçok faydası vardır. Vücuda bu kadar yararlı olan bu besini tüketirken dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta bulunuyor. Bu püf noktalar sayesinde en fazla vitamin ve minerali almak mümkün.

Balık Nasıl Pişirilir?

Öncelikle balığın pişirilme şekli çok önemlidir çünkü protein açısından zengin olan balık özelliğini çok çabuk kaybedebiliyor. Oldukça tercih edilen bir yöntem olan balığın kızartılması, balığın protein açısından vücuda hiçbir etkisini bırakmıyor. Kızartmadan ziyade ızgara veya buharda pişirilmesi gerekiyor. Özellikle buharda pişirilmiş balığın tüm proteinini vücudunuza alabilirsiniz. Yüksek sıcaklıkta balık vitamin ve mineral kaybına uğrar fakat su ile temas etmediği için yine vitamin ve minerallerileri için habis eder.

Ne zaman Balık Tüketilmelidir?

Balığı mevsiminde tüketmek çok önemlidir. Çünkü mevsiminde tüketilen balık muhtemelen tazedir denilebilir. Balığın taze olup olmadığını anlamak için; balığın gözünün parlak olması, pullarının dökülmemesi, solungaçlarının sönük gözükmemesi ve bastırıldığında basılan yer tekrar eski haline dönmesi gerekiyor.

Balık Hangi Besinlerle Tüketilmelidir?

Balık kesinlikle yoğurt ile tüketilmez ön yargısından öncelikle kurtulmak gerekiyor. Sadece balık eğer bayatsa yoğurt ile tüketilmemelidir. Çünkü bayat balık yoğurt ile vücutta toksik etki gösterebiliyor. Bunun dışında balığın süt ürünleri ile tüketilmesinde bir sakınca yoktur.

Balığın bol limonla tüketilmesi balıktaki Omega miktarının artmasını etkiliyor. Buna ek olarak balığın yanında tüketilen yeşilliklerden olan rokanın tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle kılçıkları ile tüketilen küçük balıklarda kalsiyum miktarını azalttığı belirtiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here