Ana sayfa Anne-Çocuk Bu Yöntemler Bebeklerdeki Gaz Problemini Çözüyor!

Bu Yöntemler Bebeklerdeki Gaz Problemini Çözüyor!

298
0

Yeni doğanlarda özellikle gaz problemi annelerin korkulu rüyalarından biri. Anne sütünden kaynanlana bebeklerde gaz problemi bebeklerin her konuda huzursuz olmasına sebep oluyor. Bebeğinizi omzunuza yatırarak sırtına küçük dokunuşlarla gazı çıkarabilirsiniz fakat her zaman işe yaramayabiliyor. Bazen bebeklerde gaz sıkışması meydana gelebiliyor. Bu yüzden bebekleri rahatlatacak başka yöntemlere ihtiyaç var.

Öncelikle taze çıkarılmış susam yağı bulundurmanız gerekiyor. Emzirme sonrası bebeğinizi rahat edeceği bir yere uzatın.

Susam yağından nohut tanesi kadar alın ardından bebeğinizin karın bölgesine ve topuklarına hafif masaj yaparak sürün. Siz masaj yaptıkça bebeğiniz de gazını çıkararak rahatlamaya başlayacaktır.
NOT: Çok sık kullanım sağlanmaması önerilmektedir.


Bir diğer yöntem ise bazı hareketler sayesinde bebeğinizin gaz çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Öncelikle bebeğinizi sırt üstü koyun ve dizlerinden tutarak bacaklarını düz tutmaya çalışın. Ardından dizlerinden kontrolü sağlayarak popo kısmına dairesel hareketler yaptırın. Fakat çok sert olmamaya özen gösterin. Çünkü bebekler çok hassas biliyorsunuz 🙂

Diğer bir hareket ise bebeğinizin bacaklarını bükün ve dizleri karın bölgesine gelecek şekilde hafif baskılar uygulayın. Bu yöntem karın bölgesindeki gazı dışarı atmaya zorlayıcı bir hareket olduğu için bebeklerde gaz çıkarımını sağlayarak rahatlatıyor.


Hareketleri istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz fakat susam yağının sık kullanılmaması önerilmektedir. Çünkü bebeklerin ciltleri çok hassas ve sık kullanımda tepki verebilir. Çok acil durumlarda kullanmanız yararınıza olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here