Ana sayfa Sağlık Covid-19’dan Korunma Yöntemleri

Covid-19’dan Korunma Yöntemleri

74
0

Bir solunum hastalığı olan Covid-19 hastalığı artık tüm dünyayı etkisine alan bir durum haline gelmiş bulunuyor. Etkili bir virüs çeşidi olan Covid-19’dan sağlık için her ne kadar tehdit oluştursa da belli önlemlerle korunmak veya etkisi azaltmak mümkün. Herkesin kendi bireysel olarak yapabileceği bu önlemler nelerdir?

1- Elleri Düzenli Yıkamak

Dışarı çıkmasanız veya herhangi bireye dokunmasanız dahi ellerinizi düzenli olarak yıkamak çok önemlidir. Çünkü bu hastalık en çok solunum yoluyla ve elden bulaşıyor. Bu yüzden elleriniz belirli aralıklarla ve sabun kullanarak en az 20 saniye yıkayın. Yıkama esnasında tırnak ve parmak aralarınının temizlenmesine özen gösterin.

2- Sosyal Mesafeyi Koruyun

Evde kalınsa bile ev halkı ile sürekli iletişim halinde olunuyor veya günlük ihtiyaçların karşılanması için market veya eczane gibi yerlere gidiliyor. Bu yüzden özellikle dışarıda yapacağınız aktivitelerde çevrenizdeki insanlarla ki o insanların soğuk algınlığı belirtileri var ise en az 4-5 adım mesafe koyun.

3- Öksürme veya Hapşırma Durumlarında Ağzınızı Kapatın

Öksürme ve hapşırma durumunda ağzınızı mutlaka ve mutlaka tek kullanımlık mendillerle kapatın. Eğer yanınıza mendil veya kullanabileceğiniz başka bir şey yok ise direk içinizi kullanınız. Böylelikle başka insanlarında korunmasını sağlayabilirsiniz.

4- Dengenizi Koruyun

Sağlıklı beslenme, düzenli uyku ve bol sıvı tüketmek yine önemli noktalardan biridir. Çünkü siz her ne kadar kendinizi korursanız o kadar bağışıklık sisteminiz güçlenir ve hastalığa karşı daha dirençli olursunuz. Vitamin takviyesi, protein ve yeşil sebze ağırlıklı beslenme üzerinde durulması gereken konulardan biridir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here