Ana sayfa Sağlık Karantina Günlerinde Evde Daha Az ve Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Karantina Günlerinde Evde Daha Az ve Sağlıklı Beslenme Tüyoları

60
0
Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Tüm dünya olarak zor zamanlardan geçtiğimiz bir zamandayız. Virüse karşı dirençli olmak, akıl sağlığımızı korumak için evde yapılabilecek aktiviteler üretmek zorundayız. Karantina günlerinin en büyük dezavantajı hareketsiz kalmak. Bu yüzden yediğimiz yemekler kilo yapabiliyor veya yapmasa bile psikolojikmen insanların kendisini kötü hissetmesine sebep olabiliyor.

Durumu hem psikolojik hem de sağlık olarak ele aldığımızda sağlıklı beslenerek sizi formda tutabilecek birkaç tüyo vermek istiyorum. Bunlardan ilki sabah uyandığınızda hem sizi tok tutabilecek hem besin değeri yüksek hem de formunuzu koruyacak yeşil içeceklerden tüketmeniz. Bu içecekler kahvaltı yapma sürenizi uzatacaktır.

İkinci olarak her yemekten önce bir bardak su içmeniz. Su midenizi rahatlatır ve yemekte kabarmanızı engelleyecektir. Böylece daha erken tokluk hissi yaratarak sizi az yemeye sevk edecektir.

Son olarak ise yemek esnasında yemeğinizi yavaş yemeniz ve fazla çiğnemeniz. Çünkü fazla çiğnemeniz midenizi sindirmesini kolaylaştıracaktır. Araştırmalara göre ilk 20 dakika içinde yenilen yemeğin fazlası kilo olarak dönüyor. Bu yüzden yavaş yemek yemek bu durumda devreye giriyor. İlk 20 dakika içerisinde yiyeceğiniz yemeğin %20’sini bile yeseniz dakika dolduğunda tokluk hissi oluşacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here