Ana sayfa Anne-Çocuk Yanlış Emzirmeden Dolayı Oluşan Göğüs Ucu Yaralarına Alınacak Önlemler

Yanlış Emzirmeden Dolayı Oluşan Göğüs Ucu Yaralarına Alınacak Önlemler

313
0

Emzirme döneminde hemen hemen her annenin karşılaştığı meme ucu yaraları oldukça acılı olmaktadır. Bu dönem anne adayları için oldukça acılı olması ile birlikte annelerin emzirmeyi bırakmasına sebep olabiliyor. Bu tür problemler özellikle annelerin yanlış emzirme yönetimden ve bebelerin emme sırasında göğüs ucunu tutuşundan ötürü ortaya çıkmaktadır. Göğüs ucu yaralarının hemen tedavi edilmesi mümkün fakat bebeğin sürekli emmesi ve göğüs ucunun kuruyup ıslanmasından dolayı iyileşme süresi oldukça uzamaktadır.

Fakat doğal çözümlerle ve bazı alışkanlıkları değiştirerek bu yaralanmaları sonlandırmak mümkün. Öncelikle bebeğinizi emzirirken bebeğinizin göğüsünüzün ucunu en ucunu tutmasından ziyade tüm göğüs halkasını koymalısınız. Bu özellikle annelerin zorlandığı bir konu fakat bebeğiniz göğüs ucudan değil tüm halkadan emmeye başlayacağı için göğüs ucunuza daha az zarar verecektir.

Bir diğer konu ise yaralanan göğüs ucunuzun kıyafetleriniz ile temas etmesini engellemek daha fazla tahriş olmasını engelleyecektir. Bu yüzden emzirme sonrasında göğüs kalkanı kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Çünkü bu göğüs kalkanlarının özel delikleri sayesinde kıyafetinizin altında bile yaralı bölgenin hava almasını sağlayacaktır hem de kıyafetinizle veya başka şeylerle temasını engelleyeceği için iyileşme süreci hızlanacaktır.

Emzirmenin yapılmadığı süre zarfında göğüs ucundan gelen süt ile meme ucu nemleneceği için yaraların iyileşme süreci de haliyle uzuyor. Bu yüzden deliksiz göğüs kalkanı kullanarak emzirmediğiniz zaman hem sütünüzün boşa akması engeller hem de akan sütün oluşturduğu nemli ortamın etkisini azaltır.

Ayrıca eğer sütünüz fazla akmıyorsa emzirmediğiniz sürede, göğüs pedi de kullanabilirsiniz. Göğüs pedlerinin emici özelliği sayesinde göğüs ucunda oluşan nem oranını azaltır ve yaralanmalardan dolayı acınızı azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here