Ana sayfa Bakım Yaş Kompleksiniz Mi Var?

Yaş Kompleksiniz Mi Var?

302
0

Kimsenin kolay kolay sevmeyeceği bir şey de yaşlanmak. Özellikle yaşlanmanın kadınlar üzerindeki psikolojik baskısı erkeklere göre daha yüksek. Bu yüzden bakım sektöründe yaşlanma karşıtı ürünler, bir takım estetik operasyonlar, sağlıklı beslenme, spor ve daha fazlası yaşlanmayı durdurmak veya yavaşlatmak için alınan bazı önlemlerdir. Fakat aslında doğanın bir kanunudur. Her insan doğar, yaşar ve ölür. Bu yüzden her yaşın kendine has bir güzelliği olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Yetişkinliğe erişmiş bir birey nasıl ki çocukluğa pek dönem istemiyorsa, genç bireyler de yaşlılığa doğru ilerlemek istemiyor. Özellikle toplumsal olaylar bu durumu çok fazla tetikleyebiliyor.

Mesela çocuk sahibi olunması için toplumsal baskılar yaştan kaynaklanan endişenin bir sonucudur.

Halbuki yaşlanmak kaçınılmaz ve bu fikirden kaçmak yerine kabul etmek hayatınızı daha çok kolaylaştıracaktır. Yaş ilerledikçe enerjinin düşeceğini düşünmek yerine o yaşa geldiğinizde aslında o kadar da enerjik olmak istemediğinizi fark edeceksiniz. Olumsuzluklar yerine sorunlara mantıklı cevaplar aramak hayatınızı kolaylaştıracaktır ve zamanla yaşlılığı da sevmeye başlayacaksınız.

Birkaç örnek vermek gerekirse, toplumsal baskılardan biri olan erken yaşta çocuk sahibi olmanın aslında bilimsel bir açıklaması var. Kadınlar için 35 yaş ve üstünde çocuk sahibi olmak oldukça sağlıklıdır. Diğer bir konu ise hayatınıza sporu koyarak aslında var olan enerjinizi korursunuz ve kendinizi hem psikolojik olarak hem de bedensel olarak zinde, genç ve sağlıklı hissetmek mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here